Apikotomija je zadnja možnost pred puljenjem zoba

apikotomija

Imate težave z zobmi? Vam je zobozdravnik svetoval, da vam izpuli zob, ker da se ga ne da več rešiti? V tem primeru obstaja še ena možnost, in sicer apikotomija. To je zadnja možnost pred tem, da se zob dejansko izpuli. Gre za kirurški poseg, pri katerem specialist odstrani okužen del zobne korenine in vneto tkivo v okolici. Poseg se izvaja v primerih, ko je bil zob neuspešno endodontsko zdravljen in pacientu še vedno povzroča težave, v primerih, ko pride do zapletov pri endodontskem zdravljenju (predrtje stene korenine ali kaj podobnega) in še v nekaterih drugih primerih.

Apikotomija je torej zadnja stvar, ki se jo naredi preden se zob izpuli. Če zob kljub ponovnemu endodontskemu zdravljenju povzroča težave oziroma rentgenska slika po enem letu ni nič boljša, potem vas bo zobozdravnik verjetno napotil k specialistu za apikotomijo. Pred posegom je treba narediti temeljito rentgensko sliko, oceniti velikost in položaj vnetne spremembe, položaj korenine in ostalih pomembnih struktur v ustni votlini. Če specialist oceni, da bi tak poseg preveč ogrozil druge strukture v ustni votlini, da bi poškodoval druge zobe ali korenine ali če oceni, da pacientovo zdravstveno stanje ni dovolj stabilno za tak poseg, se odloči za takojšnje puljenje zoba.

Apikotomija je neboleč kirurški poseg, ki poteka pod lokalno anestezijo. Kirurg najprej prereže in odmakne dlesen okoli problematičnega zoba ter tako pride do spodnje kosti. Kost nato prevrta s svedrom in pride do spodaj ležečega vnetja in korenine. S svedrom nato odreže vršek zobne korenine in postrga vneto tkivo. Nato pogleda tesnost in ustreznost koreninske polnitve in jo pop potrebi napolni. Nato rano zašije in poseg je končan. Sam poseg traja med 20 in 40 minut. Uspešnost posega je 80 odstnotna, pooperativno zdravljenje pa ni potrebno. V prvih dneh se pojavi blaga oteklina, ki splahni, občutite pa lahko tudi blage bolečine. Že v nekaj dneh se lahko spet odpravite v službo.